بازرسی و ایمنی سیم بکسل جرثقیل
۲۶ آبان , ۱۳۹۹
استاندارد سیم بکسل جرثقیل
۲۷ آبان , ۱۳۹۹

سیم بکسل جرثقیل

  سیم بکسل جرثقیل طنابی فولادی است که از تاباندن تعدادی از رشته سیم های فلزی که به صورت مارپیچ به هم تابیده شده اند و هسته مرکزی سیم بکسل ها بخش اصلی آن را تشکیل می دهد . مغز سیم بکسل می تواند از دو جنس کنف جهت جلوگیری از اصطکاک سیم ها و یا فولاد ساخته شود که در جرثقیل از سیم بکسل های فولادی استفاده می شود . در مورد پیشینه این اختراع جالب باید گفت، سیم بکسل در سال ۱۸۳۴ توسط یولیوس البرت برای استفاده در معادن اختراع شد . سیم بکسل ها به عنوان وسیله قابل انعطاف در دستگاهای بالابر و جرثقیل بکار می رود . از جمله مزایای آن نسبت به سایر وسایل مشابه مثل زنجیر ، سبک بودن و اطمینان بالای کار آن است . سیم بکسل ها در موقع کار تحت شرایط نامناسب به صورت آنی قطع نمی شود بلکه در اثر فرسوده شدن اول لایه خارجی قطع می شود و این خود اعلام خطری است که باید نسبت به تعویض آن اقدام نمود . جهت انتخاب سیم بکسل ها باید قطر آن از قطر شیار درام جرثقیل کمتر باشد تا در موقع جمع شدن سیم روی درام سیم ها روی هم قرار نگیرند و نیز درام باید از هر گونه خرابی که باعث پارگی اصطکاک سیم ها شود عاری باشد . در صورتیکه در محیط خشک سیم بکسل استفاده شود، بهتر است از سیم بکسل های روکش دار استفاده شود و در محیط مرطوب از سیم بکسل های گالوانیزه استفاده گردد.

انتخاب سیم بکسل جرثقیل سیم بکسل جرثقیل سیم بکسل جرثقیل
انتخاب سیم بکسل جرثقیل:
انتخاب سیم جهت بالابر یا وینچ بسیار مهم است در اصطلاح بافت چپ گرد که با حرف s و بافت راست گرد را با حرف z نشان می دهند و در صورت انتخاب اشتباه سیم بکسل در ردیف های انتهایی درام بالابر سیم بکسل باد کرده و باعث شکستگی رینگ هدایت سیم بکسل می شود.
موارد کاربرد سیم بکسل در صنعت بسیار وسیع است. در هر حال سیم بکسل هم بعنوان طناب هاب فولادی قدرتمند کاربرد دارد که در معادن مورد استفاده قرار می گیرد و هم بعنوان فولادی ظریفی که در ترمز دوچرخه کاربرد دارد . همچنین در مورد طناب های ثابتی که پل های معلق را با نیروی فوق العاده نگهداری می کند و البته در مورد آسانسور و جرثقیل در حال حرکت نیز کاربرد دارد.

تهیه و تدوین : تیم فنی بازرگانی قراچورلو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *