انواع جرثقیل برقی
۳۰ آبان , ۱۳۹۹
قیمت سیم بکسل های جرثقیل
۱ آذر , ۱۳۹۹

چگونه ظرفیت سیم بکسل را با قطر آن محاسبه کنیم؟

چگونه ظرفیت سیم بکسل را با قطر آن محاسبه کنیم؟

 امروزه تمام صنایع بزرگ و کوچک با آشکار شدن اهمیت سیم بکسل و مزایای آن، برای جابه جایی و حرکت اجسام از سیم بکسل استفاده می کنند. سیم بکسل یا طناب فولادی به علت استحکام کششی بالا، انعطاف پذیری و طول عمر بالا بسیار مقرون به صرفه می باشد. سیم بکسل ها براساس ساختار متفاوت، اندازه و قطر، جنس مفتول، نوع مغذی، تاب سیم بکسل و نوع بافت دارای انواع مختلفی هستند. برای انتخاب مناسب سیم بکسل با توجه به عملکردی که دارد، باید به ویژگی های آن توجه داشت. یکی از عوامل مهم برای انتخاب سیم بکسل، قطر سیم بکسل و ظرفیت آن می باشد. در این مقاله به بررسی رابطه ظرفیت سیم بکسل و قطر و نحوه محاسبه آن می پردازیم.

نحوه محاسبه قطر سیم بکسل

  سیم بکسل که گاهی به آن طناب فولادی گفته نیز می شود، براساس قطر اندازه گیری می شود، مقدار تناژ بار را هم با توجه به قطر سیم بکسل انتخاب می کنند. قطر واقعی سیم بکسل یک دایره کامل است، که تمام رشته های فولادی را پوشش می دهد. در تصویر همانطور که مشاهده می کنید، بزرگترین اندازه گیری مقطع نشان داده شده است. برای اندازه گیری قطر سیم بکسل باید از کالیپر دقیق استفاده کنید.

 برای محاسبه قطر سیم بکسل لازم است که دو نقطه را انتخاب کنید، فاصله دو نقطه انتخاب شده باید بیشتر از یک متر باشد. در این نقاط انتخاب شده، همان طور که گفتیم بیشترین فاصله دو رشته ای که در مقابل هم قرار گرفته اند را اندازه بگیرید. برای درستی نتیجه می توانید در ۴ نقطه قطر سیم بکسل را با کالیپر اندازه بگیرید و عدد میانگین آنها را به عنوان قطر واقعی سیم بکسل گزارش کنید.

 در تصاویر نحوه درست و نادرست محاسبه قطر سیم بکسل را مشاهده می کنید. بعد از اندزاه گیری قطر می توانید عدد به دست آمده را به واحد مورد نظر خود تبدیل کنید. برای مثال سیم بکسلی با قطر ۱ اینچ در متریک به ۲۵٫۴ میلی متر تبدیل می شود.

 ساختار سیم بکسل ها توسط دو عدد توصیف می گردد، برای مثال سیم بکسل ۱۷*۶ . عدد اول تعداد رشته ها را نشان می دهد و عدد دوم تعداد سیم در هر رشته را نشان می دهد.

انتخاب قطر سیم بکسل در آسانسور

  سیم بکسل در آسانسور به منظور جابه جایی و حرکت نقش بسیار مهمی دارد. به همین دلیل باید در انتخاب آن دقت کرد. قطر سیم بکسل باید با توجه به قطر فلکه آسانسور انتخاب گردد. به طور کلی مقدار قطر فلکه آسانسور از ۴۰ برابر قطر طناب فولادی نباید کمتر باشد. در آسانسور با توجه به ظرفیت آن برای ایمنی بیشتر از سیم بکسل هایی که تعداد رشته های آن از ۳ بیشتر باشد، استفاده می شود.

 

نکاتی مهم که باید در هنگام انتخاب سیم بکسل در نظر بگیرید

  سیم بکسل همان طور که می دانید از سیم های تکی که به هم پیچ خورده اند تشکیل شده است، براساس معیارهای مختلفی مانند نوع تاب، اندازه، جنس مفتول و نوع مغذی سیم بکسل ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند، از انواع سیم بکسل در صنایع مختلف استفاده می شود. هنگام انتخاب نوع مناسب سیم بکسل باید تعدادی از عوامل را برای اطمینان از عملکرد مطلوب، ایمنی و همچنین افزایش طول عمر مفید سیم بکسل در نظر بگیرید. به عنوان مثال در این بخش چند ویژگی مهم که در هنگام انتخاب سیم بکسل باید به آن توجه داشته باشید را معرفی می کنیم:

استحکام

 استحکام یا قدرت سیم بکسل تابع سایز، درجه و ساختار آن می باشد. باید به اندازه ظرفییت سیم بکسل به آن بار وارد شود. اگر بار وارد شده به سیم بکسل بیشتر از قدرت آن باشد، دچار شکست می شود. به همین خاطر باید در هنگام انتخاب سیم بکسل به کاربرد آن و میزان بار وارد شده به آن توجه شود.

مقاومت در برابر خستگی

  سیم بکسل باید بتواند بدون خستگی و آسیب به طور مکرر خم شود. هنگامی که یک طناب فولادی به طور مکرر خم ، شروع به خستگی می کند. قطر سیم بکسل در میزان مقاومت در برابر خستگی تاثیر گذار است. سیم بکسل های کوچک تمایل به خستگی بیشتری دارند. خستگی را می توان با استفاده از سیم بکسل های با قطر بزرگ، کاهش داد.

پایداری در برابر سایش

 یکی دیگر از ویژگی های مهم که باید در انتخاب سیم بکسل به آن توجه شود، مقاومت سیم بکسل در برابر سایش می باشد. این ویژگی براساس اندازه، تعداد سیم ها و ساختار طناب فولادی تعیین می شود. همیشه به یاد داشته باشید که سیم های کوچکتر انعطاف پذیری بیشتری دارند و در نتیجه بیشتر در برابر سایش قرار می گیرند. سیم های بسکل با قطر زیاد در برابر سایش مقاومت بیش تری دارند البته میزان انعطاف پذیری آنها کمتر است.

مقاومت در برابر خرد شدن

 توانیی سیم بکسل برای مقاومت در برابر نیروها به عنوان مقاومت در برابر خرد شدن و له شدن شناخته می شود. به طور کلی طناب های مستقل (IWRC) مقاوم تر از طناب های با هسته فیبری هستند.

مقاومت در برابر تغییر شکل و شکست فلز

مقاومت سایشی به منظور مقاومت سیم بکسل در برابر تغییر شکل و شکست فلز است. باید در هنگام انتخاب سیم بکسل به این ویژگی نیز توجه داشت

مقاومت در برابر چرخش

مقاومت سیم بکسل در برابر چرخش و پیچش بسیار مهم می باشد، به طور کلی سیم بکسل های که تعداد استرند و لایه بیشتری دارند مقاومت آنها در برابر چرخش وپیچش بیشتر می باشد.

مقاومت در برابر خوردگی

یکی از ویژگی های مهمی که باید در هنگام انتخاب سیم بکسل به آن توجه شود، میزان مقاومت آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی است، برای محیط های دریایی و مکان هایی که رطوبت آنها بالا است، بهتر است از مفتول های روکش دار و گالوانیزه استفاده شود.

پایداری در برابر خم شدگی

پایداری سیم بکسل با توجه به این که چقدر راحت در یک قوس خم می شود تعیین می شود. سیم بکسل های کوچک نسبت به سیم بکسل های بزرگ میزان انعصاف و پایداری بیشتری دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *